Top 6 jako sala weselna

Nie od dziś wiadomo, że gościom weselnym nieprzypadkowo w pamięci pozostaje muzyka i jedzenie. Za ten drugi czynnik odpowiada sala weselna. Sprawdźcie dlaczego 😊

Rezerwacja sali weselnej

Poszukiwanie sali weselnej należy rozpocząć jak najwcześniej. W większości przypadków to właśnie dostępność wybranej przez Parę Młodą sali wpływa na datę ślubu i wesela. Jeżeli w Waszych planach ślub planowany jest w sezonie ślubnym, to o zarezerwowaniu odpowiedniej na ten dzień sali musicie pomyśleć zdecydowanie wcześniej. Te najpopularniejsze są rezerwowane przez Młodych nawet z 1,5-2 rocznym wyprzedzeniem!

Koszt wynajęcia sali weselnej

Znając kwotę, jaką będziecie w stanie zapłacić za menu, możecie skorzystać z katalogów on-line, gdzie najczęściej znajdują się posortowane sale weselne w Waszej okolicy z podziałem na kwotę przypadającą na gościa. Pozwoli Wam to zawęzić opcje i ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji.

sala weselna
Paweł Stec - Wedding Photography

Para Młoda musi pamiętać, że każda sala weselna posiada kilka wariantów menu weselnego w różnych cenach. Jeżeli wybierany jest droższy wariant to miejmy na uwadze to, że będzie tam znajdowało się zdecydowanie bogatsze i bardziej wykwintne jedzenie. Można oczywiście dokonać modyfikacji wybranego menu pomiędzy innymi wariantami, co może spowodować zmianę ceny, w przypadku zbliżonych do siebie potraw.

Przy przeglądaniu ofert sal weselnych sprawdźcie ile minimalnie i ile maksymalnie osób może pomieścić sala weselna. Od tego, ilu gości zaprosicie zależy jaką salę weselną wybierzecie. Jeśli zapraszacie od 50 do 70-80 osób może okazać się, że z dużych sal weselnych będziecie musieli zrezygnować. Jeśli natomiast postanowić zorganizować swoje wesele w mniejszej sali, najprawdopodobniej spowoduje to brak komfortu, nie tylko na parkiecie, ale i podczas spożywania posiłków.

Większość sal weselnych jest do siebie podobna, jednak są i takie, które różnią się od siebie wystrojem i lokalizacją, ale także limitem gości.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze menu weselnego?

Czy menu weselne zawiera przywitanie Pary Młodej chlebem i solą?

Ile ciepłych posiłków jesteście w stanie zapewnić i jakie będą godziny ich podawania Parze Młodej i gościom weselnym?

Ile zimnych zakąsek przewidujecie dla wszystkich zgromadzonych?

Czy menu weselne oferuje lampkę szampana dla gości w ramach przeprowadzenia wspólnego toastu za Młodą Parę?

Czy menu weselne zawiera w swoim spisie zimne i ciepłe napoje zimne, a także w jakich ilościach są one serwowane?

Czy w razie konieczności przewidziane jest jedzenie dla osób z nietolerancjami pokarmowymi (laktoza, gluten), wegetarian/wegan?

Czy w menu weselnym sala weselna przewidziała owoce bądź ciasto?

Czy sala weselna nalicza opłatę korkową (koszt otwarcia i podania własnego alkoholu przez obsługę)?

Czy obsługa sali weselnej w cenie swojego menu weselnego zapakuje ciasto w prezencie dla gości?

menu weselne
Paweł Stec - Wedding Photography

W spisie kosztów każdej Pary Młodej powinna pojawić się informacja dotycząca godzin obsługi kelnerskiej wesela oraz tego, jak długa ma trwać wesele. Ta druga informacja jest ważna, ponieważ na niektórych salach weselnych czas pracy obsługi kelnerskiej jest dość ograniczony. Wszystko zależy od tego, kiedy zacznie się przyjęcie weselne, więc może okazać się, że obsługa kelnerska będzie jedynie do określonej godziny (np.: do 100– 200 w nocy).

Nie musicie się martwić, jeśli nie macie jeszcze ustalonej gotowej listy gości. W trakcie rezerwowania sali weselnej musicie podać jedynie przybliżoną liczbę osób. Dopiero na 2-4 tygodnie przed weselem niezwłoczne będzie podanie najdokładniejszej liczby 😊

Bardzo często koszty związane z menu dla dzieci (do 13 roku życia) oraz koszty obsługi zatrudnionej przez Parę Młodą (fotograf, zespół itd.) są stosunkowo niższe i wynoszą 60% pełnej kwoty. Za najmłodszych (do 3-4 roku życia) opłata najczęściej nie jest konieczna czy obowiązkowa.

Lokalizacja i otoczenie sali weselnej 

Sale weselne powinno podzielić się na kilka ich podstawowych rodzai:

sala restauracyjna;

sala bankietowa wolnostojąca;

sala bankietowa wolnostojąca z bazą noclegową;

zamki;

dworki;

sale bez zaplecza gastronomicznego.

Ocena sali weselnej – pytania jakie warto zadać, aby skutecznie wybrać salę weselną, która spełni Wasze wymagania i oczekiwania

1)      Jaka jest odległość pomiędzy miejscem, gdzie ma się odbyć ceremonia ślubna a salą weselną?

2)      Czy oferujecie parking dla zgromadzonych na sali weselnej gości?

3)      Czy w przypadku obecności małych dzieci na weselu sala weselna posiada ogrodzenie od strony ulicy?

4)      Czy w bliskim otoczeniu sali weselnej znajduje się ogród lub patio, z którego goście mogą korzystać podczas zabawy weselnej lub urokliwe miejsce, gdzie fotograf ślubny będzie mógł odbyć z Parą Młodą plenerową sesję ślubną?

5)      Czy miejsce, gdzie odbywa się zabawa weselna posiada więcej niż tylko jedną salę?

6)      Czy w najbliższym otoczeniu sali weselnej znajdują się hotele, w których mogą nocować goście lub czy sala weselna oferuje miejsca noclegowe?

7)      Czy sala weselna oferuje pomoc przy organizacji zaślubin np. w ogrodzie przynależącym do sali weselnej (jest to ważna informacja w przypadku planowania ślubu cywilnego i pragniecie, aby ta ceremonia odbyła się poza Urzędem Stanu Cywilnego [USC])?

Paweł Stec - Wedding Photography

Sala weselna od środka

Lokalizacja sali weselnej i jej najbliższe otoczenie to nie wszystko – w końcu zabawa weselna odbywa się nie na zewnątrz a wewnątrz wynajmowanego na ten czas budynku. Poza opinią dotyczącą wystroju sali, zadbajcie o to, aby wybrana przez Was sala była odpowiednio dostosowana do Waszego wesela. Poniżej znajdziecie przydatne pytania, które warto mieć przy sobie podczas oglądania interesującego Was obiektu:

Ø  Czy wszyscy zaproszeni przez Was goście zmieszczą się w jednej sali czy większość z Nich będzie siedziała osobno?

Ø  Czy goście spożywający posiłki widzą parkiet czy zabawa weselna odbywa się w innej sali?

Ø  Czy przy wejściu na salę znajdą się utrudnienie dla osób starszych i z problemami z poruszaniem się?

Ø  Czy zapewniacie wybór między stolikami prostokątnymi a okrągłymi?

Ø  Czy krzesła przy stołach mają wliczone w siebie cenę pokrowca na nie?

Ø  Czy sala weselna zapewnia dekorację kwiatową na stołach?

Ø  Czy sala weselna ma klimatyzację? Jest ona ważna, bowiem czas organizacji wesela bywa różny.

Ø  Czy w trakcie wesela toalety są sprawdzane przez obsługę? Czy czystość zachowywana jest w nich przez cały okres trwania zabawy?

Wybierając salę weselną sprawdźcie jaki jest parkiet taneczny oraz jakim materiałem jest wyłożony. Ta informacja jest bardzo przydatna podczas przygotowań do pierwszego tańca Pary Młodej.

Podpisanie umowy dotyczącej wynajmu sali weselnej

Jeśli już wybraliście odpowiednią salę weselną na Wasze wesele, powinniście podpisać umowę odnośnie jej wynajmu z właścicielem. Bardzo często wzór takiej umowy wraz ze szczegółami jest już przygotowany przez obsługę sali weselnej. Bardzo ważnym zapisem jest zastępstwo dla sali. Z przyczyn losowych (np.: zalania, spalenia) Wasze wesele nie będzie mogło się odbyć w wybranym przez Was miejscu, właściciele takiej sali winni zorganizować zastępstwo.

Po podpisaniu umowy wynajmu sali weselnej konieczne będzie wpłacenie określonego w umowie zadatku. Najczęściej jest to stała kwota lub procent od pełnego kosztu wynajęcia sali.

Najważniejsze porady od Wedding Planner Kraków

1.      Na samym początku wybierzcie swój typ sali weselnej (sala restauracyjna, sala bankietowa wolnostojąca, zamek, dworek itd.).

2.      Sprawdźcie dostępność terminów, gdyż to w dużej mierze od dostępności sali weselnej zależy ustalenie daty i godziny ślubu.

3.      Ustalcie wszystkie możliwe szczegóły i dopytajcie kadrę zarządzającą salą weselną o koszty, jakie musicie ponieść w związku z jej wynajęciem na określony dzień.

4.      Zarezerwujcie ostateczny termin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *