Pojedynek 2 gigantów – oprawa muzyczna ślubu

Odpowiednia oprawa muzyczna ślubu następuje tuż po ustaleniu idealnej dla Was daty ślubu i znalezieniu idealnej sali weselnej. Dobrze dobrany zespół lub DJ sprawią, że Wasi goście będą bawić się na parkiecie do białego rana. Pomogą oni też pokierować przyjęciem weselnym, organizując niektóre z zabaw weselnych i sprawią, że parkiet rozgrzeje się do czerwoności. Poniżej znajdziecie porady, które pomogą Wam dokonać właściwego wyboru, jeżeli chodzi o odpowiednią oprawę muzyczną.

Oprawa muzyczna podczas ceremonii ślubnej w Kościele

Jeśli Para Młoda zdecydowała się na ślub kościelny warto pomyśleć o urozmaiceniu tej uroczystości o dodatkową oprawę muzyczną Mszy świętej. Pieśń „Ave Maria”, „Gloria” lub akompaniament skrzypiec i innych instrumentów smyczkowych sprawią, że atmosfera powstała w Kościele będzie umilała całość ceremonii ślubnej.

Jeśli chcecie, aby na Waszym ślubie została zagrana jakaś pieśń, to niestety, ale Wasze możliwości wyboru takiego utworu są ograniczone. Muzyka podczas ślubu kościelnego musi być bowiem integralną częścią liturgii, a co za tym idzie wybór utworu, który chcecie musi być zaakceptowany przez kapłana, który taką ceremonię będzie prowadził. Zazwyczaj w trakcie ceremonii ślubnej wykonuje się pięć utworów: na Wejście, Ofiarowanie, Komunię, Podpisywanie dokumentów oraz Wyjście z Kościoła.

Jeżeli potrzebujecie pomocy, inspiracji, poniżej znajdziecie przykładowe pieśni wykonywane podczas zawierania związku małżeńskiego w Kościele:

1.      „Szczęśliwy, kogo Opatrzność Boska”

2.      „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”

3.      „Cóż Ci, Jezu, damy”

4.      „Pan Jezus już się zbliża”

5.      „Maryjo, coś jest w niebie”

Utwory wybierane przy Wejściu i Wyjściu Pary Młodej z Kościoła nie są elementem liturgii, ale powinny być poważne przez wzgląd na sytuację. Większość z Par Młodych wybiera pieśń „Ave Maria”, „Marsz Mendelssohna”, ale także takie jak „Halleluyah” i inne.

Organy znajdujące się w Kościele z pewnością nadadzą ceremonii ślubnej klimatu i niezwykłej atmosfery, co wiąże się z pomocą organisty i poniesieniem dodatkowych kosztów. Kiedy już wybraliście swoim wymarzonych muzyków musicie powiadomić o tym księdza. Najlepszym wyborem są wówczas instrumenty smyczkowe, ponieważ idealnie odzwierciedlą podniosłość pieśni, a także osoby śpiewające sopranem – głos ten jest piękny i bardzo rzadko spotykany.

Oprawa muzyczna ślubu to koszt wielkości od 150 do 450 zł.

Oprawa muzyczna podczas ślubu cywilnego

Ślub cywilny nie ma ograniczeń jeżeli chodzi o wybór utworów muzycznych do jego aranżacji. Nie oznacza to, że Para Młoda może wybrać dowolną piosenkę, piosenka ta musi odpowiadać powadze uroczystości. Podczas ślubu cywilnego muzyka towarzyszy Parze Młodej przy Wejściu, Podpisywaniu dokumentów oraz przy Wyjściu. Muzyka towarzyszy także gościom, aby sprawić im przyjemność a także przy składaniu przez zaproszonych życzeń.

Klasycznym utworem jest „Marsz weselny Mendelssohna”. Pary Młode często decydują się na ciekawe repertuary muzyczne a przy odpowiednim wykonaniu zarówno skrzypiec jak i pianina mogą sprawić, że zabrzmią one w sposób wyjątkowy i ekscytujący. Zapamiętajcie też, że musicie właściwie przeanalizować Wasze propozycje z osobami, które są odpowiedzialne za oprawę muzyczną Waszego ślubu i wesela. Przećwiczcie także zaproponowane przez Was utwory, aby w dniu ślubu bądź wesela nie pojawiły się przykre niespodzianki.

Zespół weselny czy DJ – kogo wybrać na wesele?

Oprawa muzyczna to niewątpliwie jeden z ważniejszych elementów każdego wesela. Zaproszeni przez Was goście weselni nie bez powodu przybyli na Wasze przyjęcie weselne. Przybyli bowiem, aby wspólnie z Wami świętować Wasz nowy początek, Wasze wkroczenie w związek małżeński, który od tej pory tworzycie. Jeśli nie spodoba im się muzyka, jaką wybraliście, nie dziwcie się więc, że parkiet taneczny nie będzie przepełniony radosnymi osobami, których muzyka porywa do tańca czy tez zabawę weselną do białego rana.

Dlatego, na samym początku zdecydujcie, czy Waszym oczekiwaniom sprosta zespół weselny czy DJ. Wybór zależy jednak od Waszych upodobań i przede wszystkim od budżetu.

Zespół weselny (koszt wynajęcia) – 4 000 zł do 14 000 zł

DJ (koszt wynajęcia) – 1 500 zł do 6-7 000 zł

zespoły weselne
Zespół weselny - Project Band

Zespół weselny

Wolicie na swoim weselu muzykę na żywo preferując taką aranżację utworów muzycznych, która odbiega od oryginalnych wersji? Jeżeli odpowiedź brzmi tak, to najwłaściwszym wyborem będzie zespół weselny. Zespół taki ma niewątpliwie wiele zalet, do których zaliczamy:

  • muzyka grana na żywo, która odpowiada większości zaproszonym gościom;
  • doświadczony zespół prowadzący całe przyjęcie weselne, dopasowujący rodzaj i tempo piosenek do zachęcenia gości do wejścia na parkiet i tańca;
  • zespół, który wybraliście może wykonać piosenkę do pierwszego tańca, co na pewno zrobi olbrzymie wrażenie na wszystkich zgromadzonych.

Jednakże wybór zespołu weselnego ma także swoją wadę: nie wykona on utworu na życzenie. Koszt ich wynajęcia jest także wyższy niż ten gdybyśmy wynajmowali DJ’a. Dobrym pomysłem może być wcześniejsze spotkanie z zespołem w celu wysłuchania jak grają, dzięki temu nie kupicie „KOTA W WORKU”. Musicie zobaczyć także referencje innych osób, u których dany zespół miał okazję grać i czy te osoby są zadowolone z ich usług. 

oprawa muzyczna ślubu
Paweł Stec - Wedding Photography

DJ na wesele

Jeśli cenicie sobie indywidualność wykonania i nie przeszkadza Wam muzyka odtwarzana z komputera to wybór DJ’a jest idealny. Jego repertuar muzyczny jest nieograniczony i wybór DJ’a a nie zespołu weselnego okaże się tańszym rozwiązaniem. Dzięki temu, że DJ nie jest ograniczany Para Młoda może wysłać mu listę swoich ulubionych utworów, które chcecie aby były odtwarzane na weselu.

To Wasze wesele 😊 Jeżeli nie jesteście ulubieńcami niektórych utworów, poinformujcie o tym zespół lub DJ’a. Tak jak w przypadku sali weselnej nie wolno Wam czekać z wynajęciem zespołu weselnego czy DJ’a. Większość zespołów, które cieszą się popularnością i sławą są rezerwowane z dużym wyprzedzeniem. Dlatego najlepiej szukać odpowiedniej oprawy muzycznej tuż po ustaleniu daty i godziny ślubu. W przeciwnym wypadku może okazać się, że pozostaniecie z problemem zupełnie sami 😊

W przypadku zespołu jak i DJ’a konieczne jest przeanalizowanie z Nimi kwestii prowadzenia wesela. Osoby odpowiadające za przywitanie Młodej Pary na początku wesela oraz organizujące zabawy weselne i oczepiny są tym samym osobami zajmującymi się oprawą muzyczną.  Aby uniknąć niespodzianek, przekażcie swoje oczekiwania w tym zakresie odpowiednio wcześniej.

dj na wesele
DJ na wesele

Najważniejsze informacje od Wedding Planner Kraków

1)      Rezerwacja oprawy muzycznej zaraz po ustaleniu daty i godziny ślubu.

2)      Biorąc ślub kościelny musicie omówić problem oprawy muzycznej i wybrać utwory po porozumieniu z księdzem odprawiającym ceremonię.

3)      Przekazanie oczekiwań dotyczących swojego repertuaru odpowiednim osobom wcześniej.

4)      Przed podpisaniem umowy z zespołem czy DJ’em  poproście ich o zaprezentowanie przez nich przykładowych utworów.

5)      Omówienie z wybranym zespołem/DJ’em kwestii dotyczącej prowadzenia wesela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *