Zaproszenia ślubne – papeteria ślubna strzałem w 10!

Zaproszenia ślubne – jakie wybrać, aby zapadły wszystkim w pamięć?

Dla większości Par Młodych znalezienie odpowiednich zaproszeń ślubnych zaraz po wyborze sali weselnej, zespołu czy dj’a i sukni ślubnej bądź garnituru jest rzeczą łatwą. Okazuje się jednak, że istnieje bardzo szeroki ich wybór, który staje się utrudnieniem w wyborze najlepszego i podjęcia ostatecznej decyzji z nimi związanej. Należy tutaj pamiętać, że zaproszenia ślubne są jednym z pierwszych elementów, które świadczą o nadchodzącej ceremonii ślubnej, z której będą uczestniczyć zaproszeni przez Parę Młodą goście. Dlatego musimy dołożyć wszelkich starań, aby wybrane przez Nas zaproszenia spełniały Nasze oczekiwania.

Zaproszenia ślubne powinny odzwierciedlać charakter i styl ślubu.  W większości przypadków polecenie znanej i szanowanej firmy zajmującej się papeterię ślubną przez Wedding Planner Kraków okazuje się idealnym pomysłem, ponieważ istnieje wiele możliwości wyboru, a Wedding Planner Kraków poleca tylko te sprawdzone.  Obecnie możemy znaleźć bardzo dużo różnych kombinacji, niezliczoną ilość wzorów, szeroką gamę kolorystyczną danego zaproszenia ślubnego, różnego rodzaju czcionki, dodatkowe elementy i inne niezbędne dodatki.

zaproszenie dla rodziców
zaproszenia ślubne

Treści zawarte w zaproszeniach ślubnych

Tekst, jaki Para Młoda wybiera do zaproszeń ślubnych ma ogromne znaczenie. Może ona użyć tradycyjnych sformułowań, poczynając od żartobliwych, a kończąc na stylizowanych. Zazwyczaj, zaproszenia ślubne na swojej przedniej stronie mają imiona Młodej Pary i ich datę ślubu:

Małgorzata i Sebastian 5 maja 2021

Anna & Piotr 2 czerwca 2022

Jako kolejny krok, o który Para Młoda musi zadbać przy wybieraniu zaproszeń ślubnych to informacja o gościach, których zapraszacie:

Anita Popiel i Edward Konieczny

w imieniu Rodziców i własnym

z radością zapraszają Sz. P.

Katarzynę i Jakuba Olejniczaków

na swój Ślub, który odbędzie się

15 października 2022 roku

o godzinie 1400 w Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela

w Grodzisku Mazowieckim.

Po uroczystości ślubnej milo Nam będzie gościć Sz. P. na przyjęciu weselnym,

które odbędzie się w „Dwór Sarmata”

Wewnątrz zaproszenia ślubnego Państwo Młodzi mogą zamieścić wybraną przez siebie sentencję, cytat, który najtrafniej opisuje ich miłość i wzajemne uczucia albo fragment piosenki, którą lubicie najbardziej:

„A ja Cię pragnę mieć na co dzień

i usta swe w Twe usta wtapiać.

Cieszyć się z Tobą i razem smucić

i do wspólnego domu wracać.”

***

„Dotąd dwoje

Choć jeszcze nie jedno.

Odtąd jedno

Choć nadal dwoje” – Karol Wojtyła

***

„Daję Ci serce z miłości

i tylko Ciebie miłuję,

nie cofnę nigdy tego,

co dzisiaj ślubuję.”

***

”Na wspólną radość,

na wspólna biedę,

na nieustanne sobą zdziwienie,

na gniew i krzywdę i przebaczenie.

Wybieram Ciebie!”

***

„Są dwa serca – ich nieustanne bicie

zdaje się w dwóch jestestwach

jedno tworzyć życie.” – George Byron

***

„A kiedy będziesz moją żoną…

umiłowaną, poślubioną,

wówczas się ogród Nam otworzy,

ogród świetlisty, pełen zorzy.

Rozdzwonią Nam się kwietne sady,

pachnąć Nam będą winogrona

i róże śliczne i powoje

całować będą włosy Twoje.

Pójdziemy cisi, zamyśleni

wśród żółtych przymgleń i promieni,

pójdziemy wolno alejami

pomiędzy drzewa, cisi, sami.” – Kazimierz Przerwa-Tetmajer

wedding invitation
zaproszenia na ślub

Czym różni się zaproszenie od zawiadomienia – gdzie tkwi zasadnicza różnica?

Gdy planujecie zaprosić większą część osób tylko i wyłącznie na ślub kościelny/cywilny i pragniecie to zrobić w wyjątkowy sposób, najwłaściwszym rozwiązaniem będzie wręczenie tym zaproszonym gościom zawiadomień. Zasadnicza różnica między zaproszeniem ślubnym a zawiadomieniem jest taka, że w treści zawiadomienia zawarta jest tylko informacja o godzinie i czasie ślubu. Nie ma w nich bowiem informacji dotyczącej wesela. Jest to idealny sposób na to, aby świętować swój ślub w towarzystwie osób, które nie mogły zostać zaproszone. Do takich osób zaliczamy kolegów z pracy/szkoły, sąsiadów czy przyjaciół rodziców 😊

W obecnych czasach powstaje coraz więcej przedsiębiorstw, które zajmują się nie tylko drukowaniem zaproszeń ślubnych, ale także posiadają w swojej ofercie winietki, księgę gości, menu weselne, pudełko na koperty, utrzymywane w podobnym motywie. Warto zastanowić się nad tym, czy chcecie taką opcję na swój ślub i czy taka oferta jest dla Was korzystna, ponieważ sprawi to, że kompozycja sali weselnej będzie wręcz idealna.

zaproszenia-slubne

Kiedy Para Młoda powinna zamawiać zaproszenia ślubne? 

W zaproszeniu ślubnym ważną kwestią jest umieszczenie w nim prośby o potwierdzenie przybycia proszonej osoby. Dzięki temu, pozwoli to Młodej Parze upewnić się, że osoby, które zostały zaproszone przybędą na ceremonię. Ponadto, takie rozwiązanie sprawi, że Państwo Młodzi unikną dodatkowych kosztów związanych z weselem.

Podczas organizacji wesela coraz popularniejsze stają się wkłady do zaproszeń ślubnych, które mówią gościom weselnym, o jakie konkretne prezenty ślubne im chodzi, np.: książki, butelki wina i inne. Para Młoda może w ten sposób decydować czy chce się podzielić swoim szczęściem 😉

 

Jednakże największym problemem przy wypełnianiu zaproszeń ślubnych jest odmiana nazwisk gości, których mamy zamiar zaprosić. Musicie mieć na uwadze, że część z nazwisk podlega odmianie. Jeżeli ktoś z gości ma podwójne nazwisko odmieniamy oba człony. W przypadku wątpliwości warto liczyć na pomoc kogoś starszego bądź rodziców. Zarówno zawiadomienie jak i zaproszenia Para Młoda powinna zamawiać po ustaleniu wszystkich szczegółów dotyczących: daty i godziny ślubu, miejsca przyjęcia, określeniu listy gości.

Będzie Wam również potrzebny czas na dokonanie wszelkich poprawek. Nie możecie zostawiać wszystkiego na ostatni dzwonek 😊

Jeśli macie problem z określeniem pełnej listy gości zamówcie więcej sztuk zaproszeń, aby nikogo nie pominąć. To pomoże Wam zaprosić osoby, które w pierwszym wyborze nie zostały uwzględnione.

Wręczanie zaproszeń ślubnych gościom weselnym

Biorąc pod uwagę najbliższą rodzinę i przyjaciół część z zaproszeń ślubnych zostanie im wręczona osobiście przez Parę Młodą. Natomiast jeśli chodzi o dalszych krewnych – zostaną one wysłane im pocztą. Najczęstszym problemem dotyczącym wręczenia zaproszeń ślubnych swoim gościom weselnym jest lokalizacja. Osoby, które mieszkają w okolicy Pary Młodej lub ich bliskim sąsiedztwie powinny otrzymać zaproszenie ślubne osobiście przez Państwa Młodych. Do gości, którzy mieszkają daleko bądź poza granicami zazwyczaj zaproszenia ślubne wysyła się pocztą. Jednak, jako Para Młoda musicie pamiętać, że najbardziej efektownym sposobem jest osobiste przekazanie zaproszenia na ślub swoim gościom.

Nie planujcie także zbyt wielu odwiedzin w jednym czasie – każdy z zapraszanych przez Was gości będzie chciał prawdopodobnie porozmawiać, poczęstować Was kawą/herbatą czy ciastem 😊

Jeżeli w Waszych planach tuż przed ślubem pojawia się inna uroczystość, taka jak urodziny rodziców, Święta Wielkanocne, imieniny członka rodziny czy Boże Narodzenia warto wówczas pomyśleć nad tym, czy aby wtedy nie wręczyć poszczególnym osobom zaproszeń.  Znając życie taki tok postępowania z pewnością ułatwi przyszłym małżonkom cały proces wręczania zaproszeń 😉

Najważniejsze informacje dotyczące zaproszeń ślubnych

1.      Wybranie odpowiedniego rodzaju zaproszenia.

2.      Spisanie listy gości weselnych.

3.      Odmiana nazwisk zaproszonych osób.

4.      Zamówienie zaproszeń ślubnych.

5.      Rozdawanie zaproszeń.

6.      Wysłanie zaproszeń.

Koszt zaproszenia ślubnego

Zaproszenie ślubne kosztuje od 1,5-2 zł do 8-10 zł za sztukę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *